06.03.2012

KAF KEVÄT KRUISE 2012

kaf

Perinteikäs KAF risteily järjestetään tällä kertaa Tallinnaan. Luvassa stressivapaa piipahdus rakkaan naapurin kevääseen.

Aikataulu: La-su 19.-20. toukokuuta

Lähtö: la 19. päivä Hki, Viking, klo: 11.30
Paluu: su 20. päivä, klo: 16.30 (laiva Hkissä about 19.00)

Lisätietoja ja ilmoittautumisohjeet löytyvät foorumilta.

 

26.02.2012

ARKISTOJEN AARTEITA

sonisphere

Nuorimmat eivät muistakaan sitä aikaa, kun KISS vielä taisteli Suomen albumisijoituksista paikallisen Eppu Normaalin kanssa. Me 80-luvun kokeneet tietenkin saamme aikamoisia nostalgiatrippejä noita lapsuuden ja nuoruuden vanhoja LP-sijoituksia tuijoteltuamme.

Tarkkasilmäisimmät tietenkin huomaavat, että KISS pesi ainakin PIrkka-Pekka Peteliuksen "Pimpparauta" LP:n mennen tullen.

 

21.02.2012

KISS EUROOPPAAN

sonisphere

KISS rantautuu kesällä 2012 Knebworthissa pidettäville Sonisphere festareille. Keikka on ainoa, jonka KISS vetäisee Euroopassa vuonna 2012. Lienee varmaa, että myös KAF-sotureita on paikalla. Tarkkaile foorumia..

 

15.02.2012

PORISSA JYTISEE

kiss

KAF-soturi Olli "Oliver" Väänäsen uusi hard/heavy rock pumppu PRINCESS täräyttää neitsytkeikkansa Porissa perjantaina 17. helmikuuta ravintola Montussa.

Iltaa isännöi Stala & So. Kiss & KAF yhteyksiä tiedossa.

 

15.02.2012

CARNIVAL OF SOULS PUHUTTAA

kiss

Tuottaja-insinööri Toby Wrightin mukaan Carnival of Souls on ehdottomasti Kissin yksi parhaimmista levyistä. Toby toimi levyllä co-producerina. Lue Toby Wrightin haastattelu kokonaisuudessaan TÄÄLTÄ!

..KUTEN MYÖS CRAZY NIGHTS

kiss

Crazy Nights albumin tuottaja Ron Nevison kertoo mielenkiintoisessa haastattelussa, että Kiss sai häneltä tasan tarkkaan sitä, mitä albumille halusivat. Nevison pitää albumista kovasti, mutta olisi itse halunnut saundeista hieman tykimpiä.

Ronin mielestä Paulin suoritukset levyllä ovat mahtavia, mutta olisi halunnut miehen laulavan hieman matalammista sävel-lajeista. Ron pettyi, kun Kissin hiteistä ei tullutkaan suurempia. Hänen mukaansa Kissin oli mahdotonta saada lisää radiosoittoa, vaikka käsillä oli kuinka hyviä biisejä tahansa. "Hieman lisää radiosoittoa, ja olisimme myyneet Crazy Nights albumia 5 miljoonaa kappaletta". Lue haastattelu täältä

 

15.02.2012

GENE REISSAILEE

Gene Etelä-Amerikan meet & greet kiertueelle. Työnarkomaani Gene kiertelee Etelä-Amerikkaa seuraavasti:

April 19: Lima, Perú Explanada Monumental
April 22: Sao Paolo, Brasil Credit Card Hall
April 24: Paraguay Jockey Stadium
April 26: Buenos Aires, Argentina Estadio Malvinas
April 28: Santiago de Chile, Movistar Arena


Ohessa kaupattavana mm. Genen bassoja! Lisäinformaatiota löytyy täältä!

Rovio ja Kiss ovat suunnitelleet yhteistyötä Kiss Angry Birds pelin tiimoilta. Toteutuneeko hanke? Gene meni mainostamaan diiliä julkisuudessa "ohi suunsa", sillä mitään sopimuksia ei oltu vielä allekirjoitettuna. Bad Gene, Bad Gene. Birds are angry now!

 

15.02.2012

ACE HAASTATTELUSSA

kiss

Tuoreessa Noisecreep haastattelussa Ace kertoo mm. uudesta "Budokan -77" Cherry burst Les Paul kitarastaan. Gibson on julkaissut kitarasta useita eri versioita.

Ace kertoo myös uuden kirjansa tiimoilta, että "kukaan ei oikeastaan ole sen enempää oikeassa kuin väärässäkään sen suhteen, mitä Kississä tapahtui. On vain erillaisia näkökulmia".

Miksi Ace sai Kiss pestin? Ace: "Monet jannut kasvoivat Beatlesien ja Stonesien vanavedessä, kuten minä. Moni kaveri oli myös minua teknisesti parempi. Minulla oli kuitenkin soittotaitoa, oikeaa lookia ja asennetta. Olin tavallaan kokonaisvaltainen paketti".

Mitä seuraavaksi? Ace: "Tukku festareita ensi kesänä Euroopassa. Toivottavasti myös joitakin lämmitelyvetoja tällä jenkkilässä".

Mitä lähemmäs Ace pääsee Suomea, sitä varmemmin KAF voi ajatella järjestävänsä matkaa Planet Jendellille (ellei miestä Suomessa nähdä).

 

03.02.2012

KISS HALUAA OMAN ANGRY BIRDSIN

kiss

Gene SImmons on taas paljastellut bisneksiään ja tällä kertaa mukana on myös mielenkiintoisesti jotain Suomeen liittyvää. KISS aloittaa yhteistyön Angry Birds-tiimin kanssa ja Genellä on tähtäimenään $uuret pelimarkkinat. Uutisen voit käydä lukemassa Domen-sivuilta.

 

03.02.2012

PAUL WSJ-HAASTATTELUSSA

paul

Paul Stanley käväisi Wall Street Journalin haastattelussa. KISS kitaristi kertoi liiketoiminnastaan, pitkästä musiikkiurastaan ja tietenkin Stanley lupasi, että uusi albumi tulee olemaan KISSin paras tähän mennessä.

 

20.1.2012

PAUL STANLEY 60V

paul

KISSin toinen tukipylväs Paul Stanley tuli miehen ikään ja täytti 60 vuotta. KISS ARMY FINLAND onnittelee vetreää rockveteraania. Myös bändikaverit kirjoittivat kissonlineen omat onnentoivotuksensa:

"Paul, my very best wishes on your birthday. You're the brother I never had. You've always been there. For me. For the band. For the fans.
Gene

Happy Birthday Paul! You're a great friend & a brother in arms... We just made a kick-ass album together and had a great time doing it. You are THE rock & roll champion! Happy 60th!!
Tommy

Paul Stanley, Happy Birthday to the Grand Master of Ceremonies! You're still the best and I wish you only better days ahead...
Eric"

 

16.1.2012

PETER CRISS PALKITTIIN

peter

Entinen KISS rumpali kävi vastaanottamassa Los Angelesissa 14.01 "Drum Legend" -palkinnon.

Peter omisti kunnianosoituksen hienosti ystävälleen Bill Aucoinille. Voit käydä katsomassa Peterin pitämän puheen täältä.

 

16.1.2012

GENE JA SOPHIE AVUSTIVAT

gene

kuva: www.winnipegfreepress.com

KISS nokkamies Gene Simmons ja hänen tyttärensä Sophie auttoivat lastensuojelukeskuksen avaamisessa Vancouveriin. Laitos on nimetty Shannon tyttären mukaan Sophie's Placeksi.

Koko uutinen on luettavissa Winnipeg Free Pressin sivuilta.

 

15.1.2012

KISS-TEEMAILTA NUCLEAR NIGHTCLUBILLA 20.1

dynasty

Paulin 60 v. iltamat
pe 20.01. Liput: 3 €

"Paul Stanley viettää kohta kuuskymppisiään. Nuke haluaakin juhlistaa tätä hienoa rockikonia viettämällä KISS teemaillan 20.1.2012. Maestro täyttää sillon 60 vuotta. Näitä bileitä ei kannata jättää väliin mikäli KISS merkkaa sinulle jotain.

Koko ilta on pyhitetty bändin musiikille. Lauteilla ainakin maanmainio KISS-tribuutti KISS DYNASTY joka heittää illan aikana parikin settiä.

Luvassa myös monenlaista muuta oheisohjelmaa, kilpailuja yms. Iltamiin pääsee pelkällä narikalla sisään. 01:00 alkaen pääsymaksu on 3 €. Mikäli Pauli ei itse ehdi paikalle soitamme hänelle onnittelupuhelun. "

Tarkempaa tietoa Nuclear Nightclubin sivuilla ja facebookissa.

 

10.1.2012

PALJASTUIKO KISSIN MONSTER LOGO?

kk2

DeuceNewsin (ja www.kissfaq.com:n) mukaan yllä oleva kuva voisi olla KISSIn tulevaan Monster teemaan sopiva logo? Odotellaan virallista tietoa, mutta samalla voi ihmetellä mahdollista "uuden levyn kansitaidetta"? Olipa kuvat sitten aitoja tai eivät, niin mukava niitä on albumia odotellessa selailla.

 

10.1.2012

DESTROYER ALBUMIN 35. VUOSIPÄIVÄ

kk2

Helmikuussa ilmestyy KISSin klassikkoalbumin Destroyerin 35. vuosipäivän deluxe paketti (2CD). Mukana pitäisi olla alkuperäiseltä levyltä poisjääneitä paloja ja Ken Kellyn alkuperäinen kansitaide.

Lisää uutisia uutisarkistosta